Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /fryzjerpolski/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /fryzjerpolski/wp-includes/plugin.php on line 579
Jak zostać barberem w Polsce? – Fryzjer polski

Jak zostać barberem w Polsce?   

 
Jak zostać barberem w Polsce? Fryzjer męski to jeden z trudniejszych zawodów, jednak mimo to od wielu lat w Polsce nie ma w szkołach zawodowych i technikach podziału na fryzjerstwo męskie i damskie. Szkoły kształcą głównie ze strzyżenia damskiego, co niestety nie ma nic wspólnego z męskim. Gdzie zatem osoby myślące o zawodzie „golibrody” mogą nauczyć się zawodu?
 
 

barber shop edukacjaNajlepsi barberzy uczą się zawodu w Londynie, Amsterdamie czy też Dublinie. Zaczynają albo od szkoły, np. London School of Barbering, lub od praktyki u mistrzów barberingu. Ten drugi to zdecydowanie najlepszy sposób, aby się tego zawodu nauczyć – czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka pod okiem mistrza. Dobrze, ale nie każdego stać i nie każdy ma tyle odwagi, aby wyjechać z Polski na wiele tygodni i za granicą uczyć się zawodu.
 
 

Gdzie w Polsce można nauczyć się zawodu?
 

Promocja barber shopów jest obecnie bardzo duża dzięki m.in. zorganizowanym w Toruniu Barber Days, czyli pierwszej imprezie typowo branżowej. Jest to pierwsze miejsce, jakie powinny odwiedzić osoby myślące o zostaniu barberem. Podczas wielu godzin wykładów można się tam dowiedzieć, czym jest ten zawód i jak jest trudny. Mistrzowie barberingu pokazują, jak wygląda ta profesja, strzygąc modeli, a także opowiadając o technikach i trendach. Właśnie tam można zapisać się na szkolenie u jednego z mistrzów.
 
Drugim etapem jest znalezienie odpowiedniego szkolenia. W Polsce pojawia się coraz więcej szkoleń, np. na główkach, organizowanych przez firmy, które naszym zdaniem nie do końca wiedzą, czym jest strzyżenie męskie. Takich kursów zdecydowanie nie polecamy.
 
Przy wyborze szkolenia warto zwrócić uwagę na ilość osób biorących w nim udział, czy odbywa się ono na modelach i kto je prowadzi. Warto wybrać się na pierwsze szkolenie np. do Adama Szulca, który bardzo profesjonalnie wprowadzi młodego barbera w ten trudny zawód. Warto później do niego wracać i podnosić swoje umiejętności.
 
Polecić możemy także szkolenia organizowane przez The Hermit Barber Shop Warszawa. Salon rozpoczyna cykl indywidualnych szkoleń zgodnie z brytyjską tradycją rzemiosła. Plan kursu jest indywidualnie dopasowany do poziomu i potrzeb adepta. Na pierwszym miejscu zawsze jest jakość zgodnie ze standardami The Hermit. Szkolenia prowadzi master barber Marie-Pascal Bernard.
 
Można skorzystać również z usług, które oferuje YES Pracownia Fryzjerska – Barber Shop. YES istnieje na rynku fryzjerskim od 20 lat i od kilku lat szkoli fryzjerów w całej Polsce. Pracownia mieści się w przedwojennej kamienicy położonej w nadmorskiej dzielnicy Gdynia-Orłowo. Prowadzona jest przez Kamila Cesarskiego, fryzjera barbera z 28-letnim stażem w zawodzie. Oferuje kilka rodzajów kursów fryzjerskich: „Barber Style” – dla fryzjerów chcących rozwijać się we fryzjerstwie męskim; „Mistrz Strzyżenia Maszynką” – dla chcących podnieść swój poziom rzemiosła w strzyżeniu maszynką oraz „Golenie” – obejmujący wszystkie zagadnienia z profesjonalnego golenia brzytwą. Kursy prowadzone są w małych grupach, maksymalnie 5 osób. W ramach wszystkich typów szkoleń kursanci pracują na żywych modelach. Szkolenia prowadzą także Barberian Academy oraz American Crew.
 
W Polce niestety nie ma jeszcze typowo barberskiej szkoły uczącej kompleksowo zawodu. Dlatego najlepszą obecnie metodą nauki jest praktyka u polskich mistrzów barberingu. Liczymy na to, że niebawem sytuacja ta ulegnie zmianie dzięki współpracy wielu barberów, dystrybutorów i np. Barber Shop Poland.
 
 

Materiały: Barber Shop Poland by Panda
 
 

REKLAMA
Dopisz się do naszego newslettera