Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /fryzjerpolski/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /fryzjerpolski/wp-includes/plugin.php on line 579
Higiena w salonie fryzjerskim – Fryzjer polski

Higiena w salonie fryzjerskim   

Czym kierować się przy wyborze środków dezynfekcyjnych, aby czuć się bezpiecznie, wykonując zawód fryzjera? Jak chronić siebie i klientów salonu fryzjerskiego przed zakażeniem oraz przestrzegać zasad higieny?

Medilab - Higiena w salonie fryzjerskimRynek środków dezynfekcyjnych jest bardzo różnorodny i warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie dostępnej oferty. Wybrany produkt powinien spełniać wymogi prawne (odpowiednia rejestracja), posiadać właściwą skuteczność mikrobójczą, ale również zapewniać komfort pracy. Warto wybierać produkty, które są stosowane w rynku szpitalnym – jest to bardzo dobry wyznacznik. Produkty takie przechodzą bardzo ścisłą weryfikację w trakcie procedur przetargowych, a ocena takiego środka jest dokonywana przez wykwalifikowany personel medyczny. Te same preparaty można kupić w sklepach medycznych, ale także w dobrych hurtowniach zaopatrzenia fryzjerskiego.

Regularna higiena rąk w znacznym stopniu chroni fryzjera przed zakażeniem. Ręce są odpowiedzialne za przenoszenie największej liczby drobnoustrojów. Jeżeli nie są zabrudzone w sposób widoczny, wystarczająca jest dezynfekcja preparatem alkoholowym, który według wytycznych WHO jest najlepszą substancją eliminującą drobnoustroje. Warto szukać preparatów alkoholowych w formie żelu – mają one dodatek substancji nawilżających i są przyjemne w użyciu.

Do zabiegów mogących przebiegać z naruszeniem ciągłości skóry (np. strzyżenie, golenie) używa się narzędzi sterylnych, czyli wcześniej zdezynfekowanych metodą namaczania w roztworze preparatu o szerokim spektrum działania, obejmującym bakterie (włącznie prątkami gruźlicy), grzyby i wirusy. Narzędzia te myje się i sterylizuje. Na rynku dostępne są Medilab - Higiena w salonie fryzjerskimpreparaty myjąco -dezynfekujące w postaci koncentratu, są one bardzo wydajne i bezpieczne w stosowaniu. W przypadku narzędzi mających konstrukcję niepozwalającą na sterylizację (wrażliwe na wysoką temperaturę) stosuje się preparaty do dezynfekcji wysokiego poziomu usuwające spory (przetrwalniki bakterii). Preparaty sporobójcze występują jako gotowe do użycia płyny (wówczas wystarczy przelać zawartość kanistra do wanienki i od razu namaczać w nim przedmiot) albo w postaci proszku (mieszamy z wodą odpowiednią ilość proszku i roztwór gotowy). Czynności dezynfekcyjne są niezwykle proste, a wykonanie ich daje ogromny komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Powierzchnie w salonie fryzjerskim też wymagają mycia i dezynfekcji. Mamy możliwość wyboru wśród wielu produktów w postaci: nasączonych chusteczek, pianek, płynów Dobiera się je w zależności od wielkości powierzchni i wrażliwości na dany środek dezynfekcyjny (preparat alkoholowy, bezalkoholowy).

Regularne stosowanie środków dezynfekcyjnych daje fryzjerowi przyjemne uczucie bezpieczeństwa i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Po pierwsze dlatego, że nie naraża na zakażenie siebie, własnej rodziny i klientów, a po drugie, że kontrola Inspekcji Sanitarnej nie będzie kojarzyła się ze stresem.

Dorota Rutkowska
Medilab Sp. z o.o.

Materiały: Fale Loki Koki

REKLAMA
Dopisz się do naszego newslettera